ИТ индустрията е достигнала своя върховен момент. И докато е във възход, работодатели се конкурират и опитва да привлекат най-квалифицираните лица към своя бизнес. Въпреки това, все още има хора, които са пренебрегвани и оставяни да се крият в сенките. Това не е така, защото не притежават необходимия набор от умения. Причината се дължи на факта, че тази специфична група “неуспешни кандидати” са представени от жени. Ние казваме “неуспешни” не защото не са успели в своята ясна демонстрация на възможностите. Вместо това, жените в технологичната индустрия са „обременени“ с един вид полова “несправедливост”. Те са пренебрегвани или подценявани, дори преди още да получат шанса да разкрият тяхната ИТ гуру страна. Още повече, жените често са оставяни като втори избор в сравнение с ИТ кадрите от другия пол. Но защо това е така? Какви са причините за тази тенденция, която циркулира по целия свят? Дали това ще се промени и кога?
Подозирайки, че има различие между половете в света на технологиите е едно нещо. Но чувайки за него, виждайки и преживявайки го е съвсем различна история. Това наистина отваря очите. И тук е истината. Последното проучване на American Association of University Women разкрива някои цифри, които служат като доказателство за казаното по-горе. В тази връзка, общият процент на жените в целия технологичен сектор се състои от минималните 26%. Това е по-малко от депресиращите 35% изчислени през 1990 г. Какво следователно имаме тук? Двадесет и пет години разлика и приблизително 10% спад в броя на длъжностите заети от жени. Това е проблем. Дори големи компании като Microsoft, например, демонстрират ниско женско присъствие. През октомври миналата година компанията обяви, че жените са били 29,1% от работната сила. Нещо повече, само 16,6% имат технически роли и 23% заемат ръководни позиции. Дали говорим за определена полова дискриминация в областта на технологиите тогава? Това ли е версията на двадесет и първи век за времето през 1960, когато жените са били потискани от това, което изглежда да е било доминирано от мъжете общество? Това ли е сегашният вариант на годините, през които жените са заемали по-ниски места в екзистенциалната верига? Надяваме се, че не е. Гледайки по-глобално на нещата, виждаме, че има хиляди незаети позиции в компютърните науки. Въпреки това, собствениците на фирми затварят вратите си, или ако трябва да кажем “изключват своите компютри” за жени кандидати.
В отговор на нашия въпрос “Каква е основната причина за текущата полова диспропорция в областта на технологиите”, Даниела Лекушева, .NET Developer в BGO Software, засегна няколко много основни сегментa. Тя посочи:
„Според моята лична гледна точка има няколко основни причини за това, но първата и най-основна е съществуването на някои предразсъдъци и стереотипи в обществото. Налице са видими разделения между професиите за жени и професиите само за мъже. Следователно, тяхното формално разделение е, че някои са “типично женски,” а други са “типично мъжки.” Именно във втората категория хората интегрират позиции като софтуерен инженер, .NET разработчик и така нататък. Следователно, тъй като работата в ИТ индустрията се подразбира като работа по-подходяща за мъже, жените често биват изключвани от по-голямата картина, защото те се възприемат като неспособни да покажат конкретни стойности. Например, има широко разпространено убеждение, че жените нямат алгоритмично, аналитично и логическо мислене, което е задължително, когато става въпрос за ИТ експертите. Но това е напълно погрешно. Погрешно, първо защото наличието на определен тип мислене е индивидуална, а не полова характеристика. И второ, този конкретен алгоритмичен и логичен начин на мислене е част от образованието на всеки бъдещ програмист. Следователно то може да бъде развито с набирането на опит.“
След това Даниела Лекушева добави:
„Мога да си спомня едно от най-първите ми интервюта за работа за позицията Програмист. Интервюиращите осезаeмо подценяваха способностите ми в ИТ сектора от самото начало. Но защо? Просто защото видяха, че кандидатът не е мъж, а млада и неопитна жена. В началото задаваха въпросите си по подигравателен начин и с предварително убеждение, че тъй като съм жена, аз не мога да отговоря. Въпреки това, и тук аз казвам “Въпреки това” с главни букви, аз им доказах, че грешат и опровергах очакванията им. Постепенно отношението им към мен се промени. Въпреки че в този момент чувствах вътрешен дискомфорт, демотивация и несигурност, аз успях да ги обърна и да ги превърне в комфорт, мотивация и сигурност. В края на краищата, аз вярвам, че вътрешния позитивизъм може да победи външния негативизъм. Истинското предизвикателство за една жена, не само в ИТ сферата, но и във всяка друга, е да постигне успех в реализацията си в професионален план и да комбинира този успех със семейството, майчинството и хобитата. Най-важното, една жена трябва да успее в това да бъде предимно жена. Като жена, съпруга и майка знам колко трудно може да бъде това, но със сигурност не е и невъзможно. Силно вярвам, че тази хармония е постижима, тъй като в самата основа на успеха стои желанието, следвано от личната мотивация, волята и последователността. Бих искала да добавя и вдъхновението също, защото въпреки че е считан за скучен, ИТ секторът все още пази място за вдъхновението. И това може наистина да бъде движещата сила тук.”
Елена Кирилова, Програмист Софтуерни Апликации, друга супер-жена в BGO Software, коментира, че:
“Няма особено силно образование за компютърните науки (или поне не в правилния формат) в средните училища, които да дадат възможност на повече момичета да опитат и да видят какво точно представлява тази наука, без конкретно да тръгват по този кариерен път в бъдеще. Предполагам, че за повечето хора типичен образ на един човек от ИТ индустрията е мъж, който посвещава цялото си време на разшифроване и създаване на кодове в тъмна стая, изолиран от външния свят. Този афинитет към „джаджи“ е много по-вградена в характера на момчетата. В този смисъл, за тях е много по-лесно да намерят своя път към програмирането или други ИТ-ориентирани професии, отколкото за момичета. Светът на технологиите е просто признат като мъжка специалност. А това не би трябвало да е така. Жените не са по-малко интелигентни от мъжете. Те просто се нуждаят от поле за изява. В програмирането ключова част от работния процес е сътрудничеството с другите, дори ако то е виртуално. Мисля, че една жена има едно основно предимство – тя не се опитва да измисли нещо, докато стои зад своето его. На едно от първите ми интервюта бях изправен пред пренебрежително и неприветливо отношение. И все пак, аз мисля, че всеки мъж с подобен на моя професионален профил, би могъл да попадне в подобна ситуация. Но има едно огромно различие. За разлика от нас жените, мъжете са по-склонни да изпитат някакъв „срив“ в тяхното самочувствие и увереност.”
За да обобщим, както вече споменахме, факторите, които са позиционирани в самия център на този глобален проблем, не се коренят в липсата на талант или ИТ експертиза при жените. Да си технологично-неграмотен не е причината също. Има толкова много работни места несвързани с програмирането, в здравеопазването например, които също се нуждаят от техническо познание. И тези работни позиции функционират, и по-специално, се извършват от жени. Заключение? Да, жените имат достатъчно технически умения, за да окупират ИТ сферата. Нещо повече. Те също имат аналитичен тип мислене. И този начин на мислене е само една от характеристиките, които ще им помогнат да оцелеят в “типично мъжкия света” на писането на кодове, разработването на програми, приложения и така нататък.